Ali ste vedeli, da je odstranjevanje zobnega kamna ključno za ohranjanje zdravega in lepega nasmeha? Pri 1A medicini, boste prejeli seznam najboljših strokovnjakov za ustno higieno, ki vam bodo ponudili najboljše storitve za odstranjevanje zobnega kamna. Preberite članek, da odkrijete, zakaj je odstranjevanje zobnega kamna pomembno in kako lahko poskrbimo za vaše zdravje zob.
Zobni kamen je trda, mineralizirana obloga, ki se nabira na zobeh in ob dlesni. Poleg estetskih težav lahko prisotnost zobnega kamna povzroči tudi resne zdravstvene težave, kot so vnetje dlesni, parodontalna bolezen in celo izguba zob. Pri 1A medicini, vam pomagamo do učinkovitih in varnih postopkov odstranjevanja zobnega kamna, da ohranimo vaš nasmeh brezhiben in zdrav.
Čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna ima zelo pomembno vlogo pri preventivi in ohranjanju zdravih zob. Posledično zob podaljša dobo trajanja in je sestavni del ustne higiene.
Čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna in peskanje zob je postopek, ko se z zobne površine ne očisti samo zobni kamen, temveč tudi zobni plak in obarvanja zob. Zobni kamen je obloga na zobeh, ki jo sestavlja oborina kalcija in fosforja. Zobni kamen nastane iz plaka, ki se počasi mineralizira.
Večini se zdi, da gre pri zobnem kamnu le za lepotno pomanjkljivost, saj so zobje zaradi zobnega kamna videti temnejši. Zunanja površina zob potemni zaradi nanosov pigmentov hrane in pijače (vino, kava …). Še posebej je veliko bolj opazna potemnelost zob pri kadilcih zaradi kopičenja usedlin.
Plak so brezbarvne bakterijske obloge, ki se nenehno nabirajo na površini zob in so osnova za nastanek zobnega kamna. Obloga plaka lahko nečistočo zadrži na zobeh, obenem pa je tudi glavni vzrok težav za dlesnimi. Ob redni in natančni vsakodnevni higieni se lahko obvarujemo pred nabiranjem plaka na zobeh in posledično tudi pred posegom, ki se imenuje čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna.
Plak začne nastajati 4 do 12 ur po čiščenju zob, zato je zares pomembno, da čistimo zobe najmanj dvakrat dnevno in ne pozabimo tudi na zobno nitko. Šest dni star plak lahko vsebuje okoli 100–300 milijonov mikroorganizmov na miligram svoje teže. Seveda tako veliko število bakterij hitro povzroči vnetje obzobnih tkiv. Več plaka hitreje nastane pri tistih, ki se prehranjujejo s kašasto, mehko in lepljivo hrano, kot so sladkarije, bel kruh in čokolada. Medtem ko trda in surova hrana, kot so na primer črni kruh, surovo sadje in zelenjava s svojo sestavo in mehaničnim učinkom med žvečenjem manjšajo nastajanje plaka.
Pogosto so pacienti po čiščenju zobnih oblog presenečeni, da so lahko potem zobje tako gladki in lepi.
Nastanek zobnega kamna se lahko prepreči z ustrezno ustno higieno.
Ključnega pomena je ustna higiena. Bakterije, ki so naložene na zobeh, za svoje preživetje potrebujejo hrano. Če se v telo vnese veliko sladkorja, imajo bakterije boljše pogoje, saj se lažje razmnožujejo in hitreje se nabirajo obloge tudi na zobeh. Plak je treba odstraniti mehansko, z zobno ščetko, zobno nitko in medzobno krtačko. Dejavniki, ki vplivajo na nastanek zobnega kamna, so v slini, v žlezah slinavkah. Nastanek zobnega kamna se najpogosteje razvije na sprednjih spodnjih zobeh, na zadnji strani in na zgornjih stranskih zobeh, na zunanji strani. Zobni kamen se pogosto pojavi v poglobljenih obzobnih žepkih. Dobro okolje za zobne obloge, ki povzročajo nastanek zobnega kamna, so tudi slabe, dotrajane in počene plombe, prav tako pa tudi slabi protetični nadomestki. Posebno pozornost higieni zob morajo nameniti osebe, ki nosijo fiksne zobne aparate.
Za večino ljudi predstavlja zobni kamen zgolj estetski vidik, vendar je dolgoročno lahko zelo nevaren in povzroči parodontalno obolenje, ki je zelo škodljivo oziroma pripelje do izgube zob. Ustna higiena ni samo temelj dobrega ustnega zdravja, vendar zdravja nasploh, saj vnetja v ustni votlini povzročijo celo tako hude zdravstvene težave, kot so srčni infarkt, možganska kap, pljučne bolezni in splošno slabše delovanje imunskega sistema.
Zobni kamen nastane iz mehkih zobnih oblog (plak), katerih se ne očisti dovolj natančno. Stare neočiščene obloge začnejo sčasoma privzemati minerale, ki so v slini, in tako postanejo trde zobne obloge (zobni kamen). Obstajata dve vrsti zobnega kamna, ki se razlikujeta glede na svojo sestavo in mesto, kjer nastajata. To sta zobni kamen, ki se tvori nad nivojem obzobnega mehkega tkiva, in zobni kamen, ki se tvori pod nivojem obzobnega tkiva.
Že majhna količina zobnih oblog pa s svojo hrapavo površino privlači še več mehkih zobnih oblog in količina zobnega kamna se samo še povečuje. Zobni kamen, ki se nabira na zobeh, je odlično gojišče za bakterije, ki se zelo rade lepijo nanj. Še posebej je zobni kamen nevaren, če se nabira ob robu dlesni, saj poglablja obzobne žepke in se širi v globino dlesni. Zaradi nastajanja zobnega kamna v globini dlesni in draženja se dlesni vnamejo in krvavijo. Vnetje dlesni pa lahko sčasoma vodi do ene najhujše bolezni in to je parodontalno obolenje – parodontoza. Zobni kamen vsebuje velike količine bakterij, ki proizvajajo kisline, kar uničuje sklenino zoba in lahko pripelje do nastanka kariesa. Nabiranje plaka ali zobnega kamna na zobeh je odvisna od posameznika do posameznika. Tudi z redno in natančno ustno higieno zobnega kamna z zobno ščetko ne bomo odstranili, odstrani ga lahko le stomatolog.
Čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna je pomembno, saj zobni kamen vpliva:
Zobni kamen bo zobozdravnik ali ustni higienik odstranil najprej s profesionalno ultrazvočno konico, po končanem posegu čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna pa bo zobe še peskal oziroma poliral, saj se na gladko in sijočo površino težje prilepijo obloge. Kadar je potrebno čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna pod dlesnijo, bo zobozdravnik uporabil ultrazvok ali postopek luščenja in glajenja zobnih korenin.
Vsako leto je priporočljivo čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna, pri nekaterih pacientih pa je potrebno celo na vsaka dva meseca. Poseg – čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna je brez bolečin. Po posegu čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna naj bi se nekaj dni izogibali kave, čaja, vina, cigaret ali pijač, ki vsebujejo barvila. V tem času so zobje nekoliko občutljivi, zato se nanje vežejo barvila, kar povzroči obarvanje zob.
Rezultati, čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna, so lep nasmeh, čisti in na dotik gladki zobje, omogočeno je lažje čiščenje zob, dlesni postanejo zdrave in izgine ustni zadah.
Kako pomemben je poseg čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna?
Pacienti, ki nimajo redne in natančne higiene ustne votline ter redno ne odstranjujejo zobnega kamna oziroma opravijo čiščenje zobnega kamna, so potencialni kandidati za resne bolezni gingive, gingivtisa in parodontitisa. Kasneje lahko pride tudi do tanjšanja kosti in izgube zob. Bakterije, ki so aktivne v svežih oblogah na površini zoba in zobnega kamna, povzročajo zobno gnilobo (karies) ter vnetje dlesni. Kadar pride do vnetja dlesni, dlesni spremenijo barvo iz bledo rožnate v živo rdečo. Na dotik lahko postanejo boleče, krvaveče ob ščetkanju in nitkanju ter se umikajo od zob. Kadar vnetje dlesni napreduje v parodontalno bolezen – parodontozo, se začnejo pod dlesnijo tvoriti žepki, v katerih se nabirajo dodatne obloge in zobni kamen. Če se teh oblog pravočasno ne očisti, se žepki poglobijo, dlesni na videz odstopajo od zob, posledično pa se pod dlesnijo začne raztapljati tudi kost. Vse to dolgoročno vodi do izgube zdravih zob.
Nastajanje zobnega kamna se lahko prepreči z vsakodnevnim natančnim ščetkanjem in nitkanjem zob. Raziskave kažejo, da je dovolj temeljito ščetkanje zob dvakrat na dan po dve minuti in po končanem ščetkanju čiščenje tudi medzobnih prostorov z zobno nitko. Na tak način se prepreči širjenje oblog in bakterij. Nekateri posamezniki mislijo, da so dovolj dolgo ščetkali zobe in pri tem uporabljali nitko, vendar se ta situacija spremeni ob obisku zobozdravnika ali ustnega higienika. Če se ustna higiena ne opravlja redno in natančno, se na zobeh začnejo pojavljati obloge in zobni kamen. Zobnega kamna pa si sami z zobno ščetko ne moremo očistiti, zato je potreben obisk zobozdravnika ali ustnega higienika.
Zobni kamen je idealen za domovanje bakterij, ki se na njem zadržujejo in delajo škodo. Nad dlesnijo povzročajo gingvitis, pod dlesnijo pa vnetje kosti in mehkih tkiv – paradontozo. Kost se začne topiti in počasi izginja. Zob izgublja oporo. Posledično se lahko zob začne majati in odpade. Torej, zobni kamen lahko vodi v vnetje dlesni, obzobnih tkiv, izgubo kosti in izgubo zob. Prvi znaki, da je prisotno vnetje, se kažejo pri umivanju zob, saj ob dotikanju dlesni krvavijo. V tem primeru je obvezno obiskati zobozdravnika.
Zobne obloge se nabirajo povsod, poleg sklenine tudi na plombah, umetnih materialih in na ustnih protezah. Pogosto zobne obloge povzročajo vnetje dlesni. Dlesen, ki mora biti čvrsta in rožnata, naenkrat postane boleča, napihnjena in ob majhnem dotiku z zobno ščetko krvaveča. Razlog so trde zobne obloge (zoni kamen) nad robom dlesni in pod njimi, ki zaradi hrapave površine privlačijo nove mehke zobne obloge. Ti pa ustvarijo parodontalne žepke ob zobni korenini. Teh s prostim očesom ni možno videti. Iz vnete dlesni lahko pride do napredovanega vnetja dlesni, ki povzroča propadanje globljih obzobnih tkiv. Počasi začne propadati kostnina, kamor je zob pritrjen, saj se začne kost raztapljati. Zob postaja daljši, posledica je parodontalna bolezen z izgubo zob. Če se proces od prve mehke obloge (zobni kamen) pa do končne parodontalne bolezni zanemari, bo videti, da se je stanje umirilo, saj ob napredovanem vnetju dlesen ne boli in krvavi več. Vnetje se prestavi v nižji del zoba bližje korenini. Napaka pacientov je, da se izogibajo ščetkanju tam, kjer dlesen krvavi in boli. Tam je največje gojišče bakterij, zato bi bilo treba ščetkati še močneje in pogosteje.
Ali ste vedeli?
Ali opažate rumene ali rjave madeže na svojih zobeh? Se soočate z vnetjem dlesni ali krvavitvami med ščetkanjem? To so lahko znaki prisotnosti zobnega kamna, ki zahteva strokovno obravnavo. Pri 1A medicini, sodelujemo z izkušenimi zobozdravniki z ustrezno opremo za odstranjevanje zobnega kamna ter ohranjanje zdravja vašega nasmeha. Ne odlašajte več – stopite v stik z nami in si zagotovite brezhiben nasmeh!
Za ohranjanje zdravja vašega nasmeha je pomembno redno odstranjevanje zobnega kamna. Pri 1A medicini, poznamo zavezane strokovnjake za ustno higieno, ki vam bodo pomagali doseči in ohraniti zdrave zobe in dlesni. Ne dovolite, da vas zobni kamen ovira pri samozavestnem nasmehu – stopite v stik z nami in si zagotovite strokovno obravnavo že danes!
Čiščenje zobnega kamna je temelj za preventivo in higieno, ki se priporoča vsaj enkrat letno.
Ste na svojih zobeh opazili zobni kamen? Potrebujete čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna? Pri 1A medicini vam svetujemo, kje poiskati zobozdravnika oziroma ustnega higienika. Kontaktirajte nas s pomočjo spodnjega obrazca in se izognite večjim težavam.
Ste na svojih zobeh opazili zobni kamen? Potrebujete čiščenje zobnega kamna oziroma odstranjevanje zobnega kamna? Pri 1A vam svetujemo, kje poiskati zobozdravnika oziroma ustnega higienika. Kontaktirajte nas s pomočjo spodnjega obrazca in se izognite večjim težavam.
Na naši spletni strani uporabljamo piškotke za delovanje, analizo prometa in prilagajanje vsebin. Nekateri so nujni, drugi izboljšujejo vašo izkušnjo. Več informacij v Splošnih pogojih in Politiki piškotkov.