Ste vložili čas, trud in sredstva v ortodontsko zdravljenje, da bi dosegli nasmeh svojih sanj? Ne dovolite, da bi se vaš trud izničil. Retencija je ključnega pomena za ohranjanje rezultatov vašega ortodontskega zdravljenja, 1A medicina in njeni partnerji pa so tukaj, da vam pomagajo na tej pomembni poti.
Po končanem ortodontskem zdravljenju so zobje naravno nagnjeni k vrnitvi v svoj prvotni položaj, procesu, ki mu pravimo “relaps”. Da bi ohranili popolno poravnavo vaših zob, je nujno uporabiti retencijske naprave, ki zagotavljajo, da vaš nasmeh ostane točno tak, kot ste si ga vedno želeli.
Retencija spada v ortodontsko terapijo. Ko se konča terapija nošenja zobnega aparata, se začne obdobje zadnje faze zdravljenja – retencija. Retencija omogoča zobe ohraniti v novem položaju vse do popolnega okrevanja kostne gostote s tako imenovanimi retainerji. Preden pride na vrsto retencija, je seveda potrebno nekaj časa nositi zobni aparat. Zobni aparat poravna zobe ali popravi druge nepravilnosti (npr. nepravilen ugriz).
Ortodontske nepravilnosti običajno niso bolezni, pač pa odkloni v obliki in delovanju zobovja. So tudi estetske nepravilnosti, ki motijo pri nasmehu, govoru, grizenju ali žvečenju. Sem sodijo nepravilnosti, kot so: blago in zmerno tesno stanje zob, rotacije zob, nepravilni nagibi zob, vrzeli, manjkajoči in neizrasli zobje, križni griz posameznih ali več zob, globoki ali odprti griz.
Skeletne in težje zobne nepravilnosti se največkrat opazijo že pri otrocih. Pri odraslih se lahko prikrijejo ali zdravijo v sodelovanju s kirurgom.
Kaj povzročajo nepravilnosti zob?
Cilj ortodontske terapije je premikanje zob, ki temelji na principu sile, ki deluje na zobe. Tako se zob premika v smeri delovanja sile. Zobni aparat izvaja silo na zobe.
Osnovna delitev zobnih aparatov se deli na nesnemni (fiksni) zobni aparat in snemni zobni aparat.
Pri nesnemnem zobnem aparatu, se nosilce nalepi na zobe in jih pacient ne more sneti. Nosilci so vpeti na žični lok. Žični lok na zobe izvaja silo in jih potiska v pravi položaj. Nosilci so lahko kovinski, keramični ali kompozitni. Keramični nosilci imajo ustrezno trdnost, se ne razbarvajo in so naravnega videza (manj opazni).
Snemni zobni aparat ne omogoča optimalne rešitve vseh nepravilnosti. Pogosteje jih uporabljajo otroci kot odrasli. Snemni zobni aparat ima glavno prednost, da se ga lahko kadarkoli vzame iz ust. Snemne termoplastične opornice se običajno uporabljajo le za manjše korekcije zob. Zaradi prozorne barve so skoraj neopazne. Znana blagovna znamka je Invisalign.
Potrebujete zobni aparat? Vas zanimajo cene zobnih aparatov?
Dovolite, da vam svetujemo pri izbiri.
1A medicina sodeluje s preverjenimi zobozdravniki in ortodonti v Sloveniji in na Hrvaškem.
Tekom nošenja zobnega aparata je izrednega pomena tudi nega zob. Če se nosi fiksni oziroma nesnemni zobni aparat, si je treba umivati zobe po naslednjih korakih. Priporočljivo je ščetkati zobe z mehkimi zobnimi ščetkami. Pri umivanju je treba ščetko prisloniti poševno na rob dlesni. S krožnimi gibi jo ob rahlem pritisku voditi po zobeh. Pravilno ščetkanje je z zgornje in spodnje strani.
Pri tem je potrebno biti pozoren, da se očistijo tudi nosilci. Medzobni prostori se očistijo z medzobno ščetko primerne velikosti. Za čiščenje pod žico se uporabi medzobna ščetka z nekoliko večjim premerom. Mesto ob nosilcih aparata se lahko očisti s čopasto ščetko. Z zobno nitko se lahko odstranijo zobne obloge z mest okoli nosilcev. Priporočljive so tudi ustne vodice.
Po končanem aktivnem ortodontskem zdravljenju in odstranitvi fiksnega ali snemnega zobnega aparata je izrednega pomena vzdrževalno obdobje. Po potrebi se namesti retencijski (vzdrževalni) žični lok na notranjo stran sprednjih zob ali vstavi snemni retencijski (vzdrževalni) aparat za nočno nošenje. Retencijski žični lok ali retencija je tanka žica, ki se prilepi na notranjo stran zgornjih in/ali spodnjih sprednjih zob. V zgornjem zobnem loku se retencija lahko namesti ali ne, v spodnjem zobnem loku pa je retencija obvezna. Najpogosteje se retencija lepi le na spodnje zobe.
Snemni retencijski aparat ali retencija je lahko iz barvnega akrilata in žičnimi zaponami ali pa je narejen iz prozorne folije. Pacient se lahko sam odloči, kakšnega želi.
Kost, dlesen in mišice se morajo po končanem nošenju zobnega aparata prilagoditi novemu stanju, zato je zelo pomembno vzdrževalno obdobje, kjer pride na vrsto retencija. V tem obdobju retencija poskrbi, da zobje ostanejo v želenem položaju doživljenjsko. Potrebno je redno nošenje vzdrževalnih aparatov (retencija), saj se v nasprotnem primeru zobje lahko vrnejo v svoj prvotni položaj.
Retencija lahko povzroči blago bolečino zob ali prehodno oteži govor. Če snemni zobni aparat služi kot retencija, se lahko v ustih nabira več sline. Te težave so dokaj normalne in same minejo v nekaj dneh. Če se iz tega razvijejo večje težave, npr., da se pojavi boleč otiščanec, je nujen obisk pri specialistu ortodontu, ki zobni aparat prilagodi in nošenje poteka brez bolečin.
Retencija se ne snema, kadar se govori o retencijskem žičnem loku na notranji ploskvi sprednjih zob. V ustih je neprestano.
V času, ko se nosi retencija, so kontrole nujne, posebno če se opazi, da se na določenem zobu odlepi. Nošenje snemnega aparata (retencija) mora nujno spremljati ortodont. Če še žička odlepi ali kakorkoli poškoduje, je nujna kontrola pri ortodontu, ki težavo odpravi. V tem primeru se nikakor ne čaka na redno kontrolo.
Retencija potrebuje redno čiščenje in vzdrževanje. Snemni aparat se zjutraj in zvečer očisti z zobno ščetko in zobno kremo. Če je retencija v obliki retencijskega loka za sprednjimi zobmi, je treba poskrbeti, da so žica ter področja zob in dlesni ob njej dobro očiščeni. Potrebno je vsakodnevno nitkanje.
Retencija se ne sme zavijati v papir, prtiček ali robček. Ravno tako se ne odlaga na mizo, vendar v plastično škatlico, ki se jo dobi v ambulanti pri ortodontu. Kajti če se ga odloži kamorkoli, se ga lahko po pomoti zavrže. Retencija se ne pospravlja v žep ali torbice, ker se lahko zlomi ali izgubi. Kadarkoli zobni aparat ni v ustih, mora biti pospravljen v za to namenjeni plastični škatlici. Retencija se ne spravlja blizu izvora toplote. Retencija se ne prekuhava, da bi se očistila. Če je potrebno čiščenje, je bolje, da se retencijo nese v ambulanto.
Retencija ali plastične folije je treba redno nositi, saj se že ob manjšem premiku zob lahko zgodi, da se je ne da več vstaviti na zobe in je treba izdelati novo. Mnogokrat pa se pacienti odločajo, da po koncu nošenja aparata vzamejo dve retenciji. Tako so brez skrbi, tudi če eno izgubijo in jim je ortodont predaleč, ali pa so na kakšnem potovanju.
Koliko časa se nosi retencija? To vprašanje je zelo pogosto. Čas nošenja in oblika retencijskega aparata se razlikuje od zdravljene nepravilnosti in starosti pacienta. Pri nekaterih pacientih je nošenje retencijskega aparata (retencija) doživljenjsko. Ob načrtu aktivnega zdravljenja se načrtuje tudi čas nošenja in vrsto retencijskega aparata (retencija).
Se tudi vi spopadate z vprašanjem, kako dolgo je potrebno nošenje retencije?
Obrnite se na nas. 1A medicina že vrsto let sodeluje s preverjenimi zobozdravniki in ortodonti.
Retencija v ortodontiji je ključna faza po odstranitvi zobnega aparata, katere cilj je ohraniti zobe v pravilnem položaju in preprečiti njihovo vračanje na prvotno mesto. Tukaj je nekaj zanimivosti o retenciji, ki poudarjajo njeno pomembnost in zanimive vidike:
Ne dovolite, da bi trud in investicija v popoln nasmeh šli v nič. Obrnite se na 1A medicino še danes, da se dogovorite za posvetovanje o vašem individualnem retencijskem načrtu. Naši prijazni strokovnjaki so tukaj, da vas vodijo skozi proces retencije in zagotovijo, da vaš nasmeh ostane ravno takšen, kot ste si vedno želeli.
Se tudi vi soočate z vprašanjem, kako dolgo je potrebno nošenje retencije? Obrnite se na nas. 1A medicina že vrsto let sodeluje s preverjenimi zobozdravniki in ortodonti. Neobvezujoče vam bomo poslali ponudbo in omogočili brezplačen prvi pregled.
Stopite v stik z nami zdaj in zagotovite, da bo vaš nasmeh ostal brezčasen. Vaš popoln nasmeh si zasluži, da ostane tak za vedno.
Naša prioriteta je vaše zadovoljstvo in zdravje vaših zob. Z izbiro 1A medicine, dostopate do vrhunske zobozdravstvene oskrbe, ki je prilagojena vašim potrebam. Kontaktirajte nas in se prepričajte sami!
Zobozdravniki 1A medicine imajo vse, kar si želite. Pomagali vam bomo pri izbiri najboljšega!
Na naši spletni strani uporabljamo piškotke za delovanje, analizo prometa in prilagajanje vsebin. Nekateri so nujni, drugi izboljšujejo vašo izkušnjo. Več informacij v Splošnih pogojih in Politiki piškotkov.